The average public screwel takes in something like $15,000 per pupil. Assume a rather small class size of 20 students per teacher. That's $300,000 per year, per class.
Let's assume that that one class spends $30,000 per year on facilities. Buildings are expensive. Give the teacher an annual salary of $70,000, with another $30,000 in benefits. (This is a very generous wage for a job that almost anyone could do with little or no training.) Assume you spend $1,000 per student on educational materials (books, paper, crayons, etc.) every year. What do we have so far? $150,000.
You need more than a teacher. You need a librarian, a music teacher, an art teacher, and a gym instructor. You need a nurse and a janitor. You need a principal, and he needs a secretary. You need a bus driver, and she needs a bus. Let's say they each cost the class a remarkably generous $10,000 per year. That's another $100,000, for a total of $250,000.
Where does the other $50,000 go?
It doesn't go to lunches. Those are paid for separately. The lunch ladies are contractors.
Where does the money go?
It goes to feed a ravenous bureaucracy, primarily composed of card-carrying Leftists who hate you and your children.
You are correct. It's worse than waste: it's feeding the enemy.
ReplyDeleteRoger that!
Delete